treats & eats: what to do when bananas go on sale

I may have gone a “bananas” (ok I had to say it) when I bought 6 lbs of bananas….but they were 39 cents per pound!! Normally they are about 69 cents per pound, or at Trader Joes, 29 cents each. But these were big, still a little green, and perfect for some (unhealthy?) treats!

Tell me, who has not sat down with a banana, jar of Nutella and a knife, and just slathered away?? Am I the only one?
 photo IMG_1617_zps8d2b0356.jpg

So that takes care of a few bananas. But I wait until there are just a few, very ripe ones left, and throw them into a bowl to make the best banana bread ( from a cookbook gifted to me by one of my BFF’s Emily). Note: you should add less sugar than is called for in this recipe, otherwise you will not be abe to stop eating this.

 photo IMG_1601_zps93b082e7.jpg
 photo IMG_1610_zpsb3029a20.jpg

I think a few friends were tricked by this instagram picture and caption: “Banana bread donut”


I always make it in a bundt pan because, well, I don’t have a bread pan! And it always comes out shaped like a large donut. But I think some people may have thought I made little banana bread donuts (of wich I’ll try and figure out how to do), but in reality it was a big, giant one (which I think is better anyway!).

SO next time you see bananas on sale, don’t be shy! Buy a couple pounds! I actually love baking with them, and have lots more recipes to share the next time they’re on sale.

hugs, hanalei


  1. YUMMM!!! That looks like the most delicious banana bread ever! I love banana bread, and I always love to try new recipes. And Hello to the cutest lifestyle blog I’ve ever seen. I absolutely love it! I am SO glad you started one. I miss you miss you, but reading your blog makes it a little better 🙂 ps- the flower pants are definitely from target hahaha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *